Długie godziny przy biurku…

Długie godziny przy biurku…

Współczesne katalogi mebli wykazują się niezwykle bogatą ofertą – możemy urządzić nasze biuro w każdym możliwym stylu, od nonszalanckiej elegancji, poprzez wiktoriański szyk, aż po futurystyczny minimalizm. Wybierając fotele do biura powinniśmy kierować się jednak zupełnie innymi kategoriami – odrzucając wszelkie estetyczne niuanse, zwracajmy przede wszystkim uwagę na ergonomię tego specyficznego mebla. Nasz kręgosłup będzie nam dozgonnie wdzięczny.

Ergonomia – o co chodzi?

Co to właściwie znaczy, że fotel biurowy jest ergonomiczny? Mówiąc najprościej jak się da – ergonomiczny mebel spełnia kilka podstawowych zasad. Natomiast fotel, który ich nie spełnia rozpoznamy bez trudu: już w krótkim czasie zaczynamy odczuwać dotkliwe fizyczne dolegliwości. Jeśli zatem po paru godzinach spędzonych za biurkiem boli nas głowa, cierpną kończyny, całe ciało nieprzyjemnie drętwieje a kręgosłup jest sztywny – nasz fotel nie jest ergonomiczny. Proste, prawda? Czym powinien zatem charakteryzować się mebel, który nie zaszkodzi naszemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu podczas wykonywania obowiązków zawodowych? Podzielmy te cechy na dwie grupy – fizyczne i ruchowe.

Cechy fizyczne fotela

Budowa fotela spełniającego zasady ergonomii powinna uwzględniać wszelkie naturalne wklęsłości i wypukłości naszego ciała. Gdy zechcemy wykonać porównanie i usiądziemy najpierw na zwyczajnym krześle, później zaś na specjalnym fotelu, z pewnością odczujemy wyraźną różnicę! Optymalnie dopasowany mebel ma charakterystyczny kształt oraz określoną miękkość, jest też wykonany z dobrego jakościowo materiału. Ponadto, dobry fotel biurowy pozwala użytkownikowi na jeszcze lepsze przystosowanie parametrów do indywidualnych potrzeb dzięki regulacji wysokości siedzenia i podłokietników oraz wyjściowego kąta nachylenia oparcia.

Naturalny ruch człowieka

Ciało człowieka jest sprężyste i giętkie, wykonuje ruchy nawet w trakcie zajmowania pozycji siedzącej. Fotel biurowy, na którym każdego dnia spędzamy kilka godzin, powinien być dostosowany do stylu naszej pracy. Jeżeli często wstajemy, przechylamy się i odwracamy – mebel powinien poruszać się razem z nami. Mechanizm rządzący oparciem fotela spełniającego zasady ergonomii powinien przechylać je w bezpieczny sposób, który nie grozi wywrotką. Kółka wieńczące podstawę mebla również nie zostały tam umieszczone bez powrotu – jeżeli często sięgamy po coś, co znajduje się np. na regale obok naszego stanowiska, podjeżdżamy fotelem. Jeśli zaś często wychodzimy z pomieszczenia, aby np. wykonać kserokopię, mebel z łatwością się odsuwa od biurka.

Zadbajmy o kręgosłup

Podsumowując: fotele biurowe spełniające zasady ergonomii to takie, które idealnie współgrają z naszym ciałem, dzięki uwzględnieniu naszych naturalnych ruchów oraz kształtów. Priorytetem jest tu oczywiście kręgosłup – spędzając w pracy tak wiele godzin rocznie, warto odciążyć go na tyle, na ile to możliwe. Podczas gdy fotel nie wpisujący się w powyższe zasady szybko stanie się dla nas utrapieniem, mebel ergonomiczny sprawi, że raz na zawsze zapomnimy o bólach kręgosłupa oraz wszelkim innym dolegliwościom, które dotychczas nam towarzyszyły.

Gdzie kupić

Fotele biurowe najczęściej kupujemy w sklepach meblowych i supermarketach. Jednak sklepy tego typu nie specjalizują się w sprzedaży takich mebli dlatego najlepiej wybrać się do sklepu meblowego z oddzielnym działem „biurowym” gdzie uzyskamy fachowe doradztwo lub poszukać spcejalistycznego sklepu w internecie