Krzesło biurowe dla chorego kręgosłupa – co wybrać?

Krzesło biurowe dla chorego kręgosłupa – co wybrać?

Schorzenia kręgosłupa, między innymi dyskopatia, wypadanie krążka międzykręgowego czy zwyrodnienia, wymagają odpowiedniego leczenia. Jednym z istotnych elementów terapii jest właściwy fotel biurowy. Na co warto zwrócić uwagę, by korzystanie z komputera i inne prace przy biurku nie były nadmiernym obciążeniem dla pleców?

Bolące plecy są jedną z częstych dolegliwości pojawiających się przy pracy siedzącej. Mogą prowadzić także do rozwoju różnych schorzeń. Problemy z kręgosłupem mogą być też efektem urazów czy wad postawy. Jeżeli również masz takie przypadłości, sprawdź, jakie krzesło biurowe dla chorego kręgosłupa będzie najlepszym wyborem.

Anatomiczne dopasowanie

By fotel biurowy na chory kręgosłup nie powodował nasilenia dolegliwości, powinien wspierać naturalną pracę układu mięśniowo-szkieletowego człowieka. Właśnie dlatego ważne jest jego anatomiczne dopasowanie do budowy ciała.

Dobry fotel biurowy powinien mieć:

  • oparcie z wyprofilowanym wcięciem w okolicy lędźwiowej oraz szyjnej kręgosłupa
  • siedzisko o optymalnej głębokości pasujące do wzrostu użytkownika
  • podłokietniki z możliwością zmiany pozycji – wysokości, położenia, kąta
  • opcję tilt, czyli bujania, która pozwala n wychylenie fotela w tył, by rozprostować plecy
  • szerokie możliwości regulacji, by łatwiej dopasować krzesło do swojej sylwetki

Te elementy, które powinno posiadać krzesło biurowe dobre dla kręgosłupa, umożliwiają przyjęcie na nim ergonomicznej pozycji, aby redukować ryzyko pojawiania się nieprzyjemnych dolegliwości bólowych.

Ergonomiczna pozycja podczas pracy przy biurku

Właściwie dopasowane do sylwetki krzesło biurowe zdrowe dla kręgosłup pozwoli na wygodne siedzenie w pozycji najkorzystniejszej dla pleców. Podczas siedzenia plecy powinny przylegać do oparcia, a kolana powinny być zgięte pod kątem prostym. Stopy powinny spoczywać na podłodze. Przedramię z ramieniem powinny tworzyć kąt 90 stopni.

Warto także pamiętać o tym, że nawet najlepsze krzesło odciążające kręgosłup nie zapewni maksymalnego komfortu wtedy, gdy będzie korzystało się z niego non-stop przez kilka godzin. Fizjoterapeuci i ortopedzi zalecają, aby co godzinę odejść na kilka minut od biurka i wykonać parę ćwiczeń rozciągających, przejść się.

Gdzie kupić dobre krzesło biurowe?

Obecnie dobry fotel dla osób z problemami kręgosłupa można zakupić stacjonarnie i przez internet. W przypadku zakupu online warto szukać sklepów oferujących darmową wysyłkę i zwroty.