Stary fotel biurowy do wyrzucenia? Czy na pewno?

Stary fotel biurowy do wyrzucenia? Czy na pewno?

Meble nie są wieczne. Niektóre nawet nie potrafią przetrwać okresu gwarancji, którą zapewnia producent. Jeśli jednak korzystamy z wyrobów sprawdzonych firm, możemy spokojnie liczyć na to, że kupione fotele biurowe przetrwają nawet kilkanaście lat bez większych problemów. Nie da się jednak ukryć, że nawet najbardziej wypasiony fotel, obity wysokiej jakości skórą i wykonany ze stalowych, dodatkowo hartowanych elementów, w końcu doczeka się dnia, w którym przyjdzie mu przejść na emeryturę.

Jak rozpoznać, że nasz ulubiony fotel jest na wykończeniu? Cóż, najłatwiej zauważyć problemy z funkcjonalnością, które automatycznie dyskwalifikują mebel z użytku. Może to być urwane kółko w tak niefortunnym miejscu, że wymiana nie wchodzi w grę, pęknięty podłokietnik czy zniszczony system podnoszenia siedziska. Wtedy jedyne, co możemy zrobić, to udać się z fotelem na śmietnik.

Oznaki zniszczonego fotela

Obok tych rzucających się w oczy defektów są jednak takie, które lubimy ignorować i udawać, że ich nie ma. Numerem jeden w tej kwestii jest sfatygowane obicie skórzane. Każdy z nas chyba miał okazję w swoim życiu widzieć skórzany materiał, który liczy sobie dobrych kilkanaście lat i na dodatek był intensywnie używany. Wtedy widzimy, że niewiele zostało z pierwotnego piękna i że skórzany materiał wygląda wręcz odrażająco.

Jak się okazuje, różnica w dwóch przytoczonych rodzajach defektów jest znacząca. O ile pierwszy z nich wiąże się z kosztowną naprawą lub pogodzeniem się z utratą fotela biurowego, o tyle drugi jest jak najbardziej do naprawienia i to często za niewielkie pieniądze. Na rynku działa bowiem wiele firm, które zajmują się renowacją mebli biurowych. Czasem są to niezależni fachowcy, a czasem serwisy znanych producentów, którzy realizują naprawy nie tylko w obrębie gwarancji, ale również dla zwykłych klientów, którzy chcą odnowić swój ulubiony, lecz sfatygowany fotel.

Wymiana skórzanego obicia fotela

Wymiana obicia jest zabiegiem, który spokojnie można przeprowadzić w kilka godzin. Czas pracy zależy oczywiście od tego, z jakim fotelem mamy do czynienia. Czasami docięcie niestandardowego kształtu czy wygięcie skóry w nietypowy sposób wydłuża bowiem znacząco czas realizacji. Rodzaj użytego materiału również ma wpływ na czas i koszt renowacji. Osoby, które zajmują się skórzanymi obiciami, dobrze wiedzą, że parametry takie jak jakość czy grubość skóry znacząco zmieniają sposób postępowania z nią. Warto więc wcześniej dowiedzieć się, jaki materiał będzie najbardziej optymalny do naprawy naszego fotela.

wymiana skórzanego obiciaW tym momencie dobrze też uświadomić sobie, że fotel biurowy to nie tylko skóra, którą widzimy i czujemy jej przyjemną fakturę poprzez dotyk. Pod tą elegancką warstwą kryje się bowiem wypełnienie, które sprawia, że fotel biurowy jest wygodny i miękki. Obecnie zazwyczaj używa się do tego specjalnego materiału gąbczastego o elastycznych właściwościach. Chodzi o to, by działał on jak sprężyna, która zawsze wraca do swojego naturalnego kształtu. Wtedy w fotelu biurowym nie powstają żadne niepożądane wgniecenia i wgłębienia. Jednak nawet najbardziej elastyczna gąbka kiedyś traci swoje właściwości, co skutkuje tym, że siedzenie w fotelu staje się mniej komfortowe. Nic straconego. Podczas procesu renowacji mebli można poprosić fachowca o wymianę materiału wypełniającego. Wtedy nie tylko zobaczymy zmianę w wyglądzie fotela, ale odczujemy znaczącą różnicę w poziomie komfortu, gdy tylko ponownie usiądziemy na naszym ulubionym krześle.

Gwarancja na renowację fotela

Skoro myślisz o skorzystaniu z usług odnowy starego fotela biurowego, zapewne okres gwarancyjny udzielany przez producenta już dawno minął. Nie oznacza to jednak, że masz całkowicie zapomnieć o gwarancji. Jeśli bowiem korzystasz z usług serwisu zajmującego się renowacją mebli, to powinni oni udzielać gwarancji na świadczone przez nich zabiegi. Jeśli zlecasz wymianę obicia skórzanego, to fachowiec zapewnia, że wykonana przez niego praca wytrzyma określoną liczbę lat. Oczywiście dotyczy to tylko i wyłącznie obicia, a już nie całego fotela, więc jeśli inna część ulegnie zniszczeniu, to gwarancja jej nie obejmie.