Z czego powinien być wykonany fotel biurowy?

Z czego powinien być wykonany fotel biurowy?

Mężczyźni lubią generalizować w kwestii zakupów. Podczas gdy kobieta widzi tę samą sukienkę w dziesięciu różnych odcieniach, dla faceta każdą z nich można określić po prostu, jako „zieloną”. Są jednak wyjątki, w których role się odwracają. Spróbuj wmówić mężczyźnie że wszystkie fotele biurowe dostępne w sklepie są niemal identyczne i różnią się tylko małymi detalami, a wywołasz prawdziwą lawinę argumentów na to, że jest inaczej.

To prawda, że fotele znacząco różnią się między sobą. O ile bowiem zwykłe krzesło biurowe jest dosyć prostą konstrukcją, w której nie ma miejsca na rewelacje, to w przypadku fotela producenci stosują różne profile, chromowane elementy, dodatkowe partie materiału czy mechanizmy do regulacji głębokości. Dzisiaj szerzej przyjrzymy się materiałowi, z jakiego wykonany jest fotel biurowy. To bowiem pierwsza rzecz, którą powinieneś wiedzieć, szykując się do kupna nowego fotela.

Rodzaje foteli skórzanych

W środowisku biznesowym najczęściej spotykanym materiałem jest skóra naturalna. Nie należy ona do najtańszych, ponieważ koszt jej pozyskania oraz dalszej obróbki jest wysoki. Mimo to jest popularna wśród producentów foteli, ponieważ cechuje się eleganckim wyglądem i długą trwałością. Wymaga natomiast odpowiedniej konserwacji, szczególnie jeśli fotele używane są w klimatyzowanych pomieszczeniach. Naturalna skóra wtedy łatwo się wysusza i traci swój naturalny blask. Wielu producentów dostarcza więc specjalne środki do impregnacji foteli.

Zamiennikiem skóry naturalnej jest tak zwana ekoskóra, zwana też sztuczną. Jest tańsza i łatwiejsza w obróbce, więc wykorzystuje się ją w fotelach ze średniej i niższej półki cenowej. Nie oznacza to jednak, że czegoś jej brakuje. Wręcz przeciwnie. Jeśli patrzymy na produkty markowe, to niedoświadczone oko nie powinno rozpoznać różnicy między fotelem ze skóry naturalnej, a tym oprawionym w wysokiej jakości ekoskórę.

Tkaniny i siatki oddychające

fotel z siatką oddychającąKolejnym materiałem są tkaniny. W tym przypadku każdy producent używa swojej serii nazewnictw, mimo że większość wzorów jest dosyć uniwersalna. Mówiąc najprościej, poszczególne tkaniny różnią się między sobą grubością, wzorem oraz kolorem. Ich faktura znacząco różni się od skóry, a sama tkanina jest trudniejsza w utrzymaniu czystości, ponieważ nasiąka wszelkimi płynami i wilgocią z powietrza. Stosowana jest w tańszych fotelach biurowych, więc często wybiera się ją, gdy trzeba umeblować salę konferencyjną lub inne miejsce, w którym potrzebna jest duża liczba foteli.

Wreszcie jest jeszcze siatka oddychająca, którą wykorzystuje się przede wszystkim w oparciach. Zdarzają się jednak i takie modele foteli, w których znajdziemy ją w siedzisku. Jak sama nazwa wskazuje, nie jest to typowy, zwarty materiał, lecz prześwitująca siatka, która zapewnia dobrą cyrkulację powietrza. Najłatwiej utrzymać ją w czystości, no i świetnie sprawdza się w pomieszczeniach bez klimatyzacji, gdzie nasze ciało w kontakcie ze zwykłą tkaniną szybko zaczyna się pocić.