Kupujemy wygodny fotel biurowy. Na co zwrócić uwagę?

Kupujemy wygodny fotel biurowy. Na co zwrócić uwagę?

Wyposażasz biuro? A może pracujesz w domu? Dobór odpowiedniego krzesła biurowego jest wtedy bardzo istotny. Najlepiej postawić na wygodę, by korzystać z niego bez ryzyka bólu pleców. Czym powinien cechować się komfortowy fotel do biura?

Sklepy oferują różne fotele biurowe. To stylowe modele wpisujące się w najnowsze trendy, ale również proste i ponadczasowe formy. Jednak wybierając wygodny fotel biurowy, powinniśmy koncentrować się nie na jego wyglądzie, ale na konstrukcji i jej dopasowaniu do naszej sylwetki.

Oparcie – odpowiednio wyprofilowane

Najważniejszym elementem krzesła biurowego jest jego oparcie. Wygodny fotel biurowy powinien być wyprofilowany, by odzwierciedlać naturalną krzywiznę pleców – wcięcie w odcinku lędźwiowym oraz szyjnym.

Do pracy biurowej można wybrać fotel kończący się na linii łopatek lub z zagłówkiem dla większego komfortu. Dodatkowym atutem będzie możliwość regulacji wcięcia w oparciu, co pozwala na dopasowanie mebla do każdego wzrostu.

Siedzisko – o właściwej głębokości

Dobierając wygodne krzesło do komputera lub innych prac biurowych należy zwrócić uwagę na jego siedzisko. To często ten element, który powoduje ryzyko bólów pleców, mięśni – chodzi dokładnie o jego głębokość.

fotel mposition
fotel biurowy

Gdy siedzisko będzie za głębokie, wtedy przyjęcie na nim ergonomicznej postawy nie jest możliwe. Taki problem mają przede wszystkim osoby niższe i wyższe. Zatem przy kupowaniu fotela biurowego warto sprawdzić głębokość jego siedziska – najlepsze modele umożliwiają regulację tego parametru.

Całe krzesło powinno być także płynnie regulowane z użyciem pneumatycznego podnośnika – wtedy możliwe jest łatwe dopasowanie wysokości siedziska.

Podłokietniki – z opcją ustawienia

W dobrym fotelu do prac biurowych powinny także znaleźć się podłokietniki – najlepsze fotele biurowe umożliwiają również zmianę ich pozycji, by dostosować je do sylwetki użytkownika.

Podłokietniki podpierają ręce podczas pracy przy biurku – odciążają je i zapobiegają dolegliwościom bólowym.

Tapicerka – warto postawić na tkaniny

Chociaż fotel biurowy będzie prezentował się efektownie w wariancie skórzanym, to jednak wygodne krzesło biurowe powinno być obite tapicerką z tkaniny, na przykład płóciennej, welurowej czy siateczkowej.

Takie materiały są bardziej przyjazne dla skóry – nie ślizgają się, nie nasilają potliwości, umożliwiają łatwe odprowadzanie wilgoci, więc nawet wielogodzinna praca na takim fotelu nie będzie powodowała dyskomfortu.