Zdrowie dla kręgosłupa – biurowe fotele ergonomiczne

Zdrowie dla kręgosłupa – biurowe fotele ergonomiczne

Głównym zagrożeniem dla kręgosłupa jest stałe przebywanie w jednej pozycji. Właśnie dlatego praca biurowa jest jednym z powodów częstych bólów pleców, a nawet może prowadzić do poważniejszych dolegliwości: dyskopatia, przepuklina krążków międzykręgowych, zwyrodnienia. Aby im zapobiegać, warto wybrać dobry fotel ergonomiczny do pracy biurowej.

Podczas pracy przy biurku kręgosłup znajduje się w pozycji pionowej, jednak narażony jest na liczne przeciążenia. Wynikają one głównie z niewłaściwie dobranych siedzisk – krzeseł, foteli biurowych, które utrudniają przyjęcie ergonomicznej pozycji. Czym zatem cechują się fotele ergonomiczne do pracy przy biurku?

Ergonomia pracy przy biurku

Podczas pracy w pozycji siedzącej fotel biurowy ergonomiczny powinien wspierać prawidłowe ustawienie kręgosłupa i innych części ciała – miednicy, kolan, rąk. W tym celu meble te przybierają specjalną formę, by odpowiadać anatomii człowieka.

Najlepsze krzesła ergonomiczne do komputera i do innego typu prac biurowych mogą zapewnić maksymalny komfort pracy w pozycji siedzącej. Plecy są wtedy wyprostowane, kolana zgięte pod kątem 90 stopni, a ręce wygodnie spoczywają na podłokietnikach. Taka postawa ergonomiczna redukuje wtedy ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości – bólów kręgosłupa, mięśni, stawów.

Oczywiście, warto też pamiętać o tym, by systematycznie wstawać od biurka, na przykład przejść się po biurze lub domu, rozciągnąć się. Najlepiej robić to co godzinę.

fotel active

Najlepsze ergonomiczne fotele do komputera

Podczas kupowania odpowiedniego wyposażenia do biura – tego firmowego i domowego – warto pamiętać o tym, że nie każde krzesło biurowe to tak naprawdę krzesło ergonomiczne. Wynika to z faktu, że producenci stosują różne rozwiązania konstrukcyjne. Dodatkowo bardzo istotne jest właściwe dopasowanie konkretnego mebla do swoich potrzeb.

Cechy, którymi powinien wyróżniać się ergonomiczny fotel biurowy, to przede wszystkim:

  • wyprofilowane oparcie – powinno posiadać wcięcie podtrzymujące część lędźwiową kręgosłupa, można też wybrać fotel z zagłówkiem, który powinien być regulowany
  • siedzisko o dopasowanej do sylwetki głębokości – osoby niskie będą potrzebowały fotela o mniejszej głębokości, a te wyższe o większej
  • podłokietniki – szerokie i komfortowe, najlepiej z opcją regulacji położenia dla indywidualnego dopasowania
  • pneumatyczny podnośnik fotela – pozwala na szybkie i łatwe wyregulowanie wysokości siedziska

Dobry ergonomiczny fotel do komputera i innych typów pracy przy biurku można zamówić również przez internet.