Podstawa jezdna fotela – co musisz o niej wiedzieć?

Podstawa jezdna fotela – co musisz o niej wiedzieć?

Tak jak właściwie każdy element wyposażenia biura, tak i fotel biurowy składa się z wielu części składowych. Poszczególne rzeczy odpowiadają za konkretne funkcje, aby wspólnie tworzyć zgraną całość. Jedną z istotnych partii każdego fotela jest podstawa jezdna, bez której ciężko wyobrazić sobie poprawne funkcjonowanie całej konstrukcji. Co powinieneś wiedzieć na jej temat, zanim przystąpisz do szukania nowego fotela do swojego biura?

Podstawa jezdna spełnia dwie zasadnicze funkcje. Po pierwsze, jest zamontowana na kółkach, więc umożliwia przemieszczanie się. Mowa oczywiście o niewielkich odległościach, gdy musimy sięgnąć po coś do szuflady obok, a nie maratonem wyścigowym organizowanym w biurze – nie do tego zostały zaprojektowane fotele. Drugą rzeczą jest zapewnienie stabilności i utrzymywanie ciężaru. Biorąc pod uwagę, że siedzisko potrafi ważyć kilkanaście kilogramów, a do tego dochodzi jeszcze masa człowieka, szybko uświadamiamy sobie, że podstawa musi wytrzymać naprawdę duże obciążenie.

Plastikowa czy metalowa podstawa fotela?

Jeśli chodzi o materiał wykonania, to wyróżniamy dwa zasadnicze rodzaje: podstawy plastikowe i metalowe. Te wykonane z plastiku są oczywiście tańsze, więc znajdziemy je w fotelach biurowych z niższej półki cenowej. Nie musimy jednak ich od razu skreślać, bo producenci mają dziś dostęp do naprawdę solidnego plastiku, który posiada parametry wytrzymałości zbliżone do konstrukcji metalowych. Musimy po prostu upewnić się, że do produkcji wykorzystano jakościowy plastik. Podstawy metalowe są zdecydowanie trwalsze i bardziej reprezentatywne. Dlatego też znajdziemy je w praktycznie każdym fotelu biznesowym ze średniej i wyższej półki cenowej.

Większość foteli biurowych wykorzystuje podstawy pięcioramienne, ponieważ jest to układ zapewniający najlepszą stabilność. Nie oznacza to jednak, że nikt nie odbiega od tej zasady. Są bowiem bardziej wyszukane modele foteli, gdzie znajdziemy autorskie, czteroramienne podstawy lub takie składające się nawet z ośmiu ramion. Spójrzmy jednak prawdzie w oczy: to już kwestia innowatorskości i próby wyróżnienia się na tle konkurencji. Dla nas, jako zwykłych użytkowników, liczy się po prostu to, by fotel był stabilny.

O ile pewne elementy fotela biurowego można wybrać samodzielnie, tak jak materiał wykończenia czy kolor skóry, o tyle podstawa jezdna jest już czymś, co z góry narzuca producent. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, ponieważ ten element musi mieć z góry ustalone wymiary i właściwości, by nasz fotel był bezpieczny.